Nijmeegse majoor krijgt medaille voor missie in Irak
Majoor André Oostrom uit Nijmegen kreeg op woensdag 28 oktober een medaille voor zijn Irakmissie. Droneaanvallen dwongen tot evacuatie.
Majoor André Oostrom uit Nijmegen heeft op woensdag 28 oktober 2026 in Gorinchem de ‘Herinneringsmedaille Internationale Missies’ ontvangen. Hij kreeg de onderscheiding met 799 andere militairen. Oostrom werkte zes maanden als militair adviseur in Irak. Zijn uitzending eindigde met droneaanvallen en een geheime evacuatie, vertelt hij aan Omroep Gelderland.
Oefenen met een simulatiesysteem
Oostrom hielp binnen de NAVO-missie bij een oefening met een simulatiesysteem dat het Iraakse leger nog niet eerder had gebruikt. De missie moest de Iraakse veiligheidssector versterken en militairen leren werken volgens NAVO-standaarden.
Door de oplopende spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten dreigde de oefening niet door te gaan. Vlak voor het uitbreken van de oorlog lukte dat alsnog. Volgens Oostrom wilden de Iraakse militairen daarna verder met het systeem. Het bijbehorende handboek was toen nog niet af.
Elke nacht naar de bunker
Na een gezamenlijke aanval van Israël en de Verenigde Staten sloeg Iran terug met raketten en drones. Ook de Amerikaanse ambassade in Bagdad werd aangevallen. Die lag naast de NAVO-missie. Oostrom zag daar drones inslaan.
In de eerste week konden de militairen ondanks de alarmen nog doorwerken. In de tweede week waren er dag en nacht inslagen. “Drones vlogen om onze oren en je zit iedere nacht in de bunker”, vertelt Oostrom. Door het slaapgebrek kwam hij overdag nauwelijks aan werken toe.
De militaire leiding besloot de militairen in het geheim te evacueren. Contact met het gezin en afscheid nemen van de Iraakse collega’s waren niet meer mogelijk. Vlak voordat hij zijn computer moest afgeven, verstuurde Oostrom het handboek alsnog. Bij het vertrek waren volgens hem nog drones te horen.
Het was zijn vierde officiële missie. Eerder was hij uitgezonden naar Srebrenica en Afghanistan. Inmiddels werkt hij als militair adviseur bij Veiligheidsregio Gelderland-Zuid aan crisis- en rampenbestrijding en bij het simulatiecentrum in Amersfoort.
Bron: Omroep Gelderland